עדשות מגע – כל הטיפים החשובים

עדשות מגע - כל הטיפים החשובים

מניסיוננו רב השנים, רבים ממרכיבי המשקפיים מגלים רתיעה מעצם המחשבה שיכניסו עדשת מגע לעיניים (גוף זר כבר אמרנו?), ומתברר שאפילו גם לאלו שכבר מרכיבים עדשות מגע, חסר מידע בסיסי אותו נשתף איתכם כאן.

התאמת עדשות מושלמת

האם יש דבר כזה?
– התשובה היא כן, בוודאי.
כיום קיימים חידושים רבים בתחום עדשות המגע המאפשרים לרוב המכריע של מרכיבי המשקפיים לקבל את העדשות המתאימות לצרכיהם: עדשות לקוצר ראייה, רוחק ראייה, אסטיגמציה (צילינדר), עדשות מגע צבעוניות ומולטיפוקל.

עדיף למנוע את הטעות מראש

חשוב לציין כי התאמה נכונה של עדשת מגע מחייבת ליווי ופיקוח צמוד על ידי האופטומטריסט המומחה, שכן רכישה עצמית של הלקוח בחנות או באינטרנט עשויה לגרום לטעויות ולחרטה.
כמו כן, מניסיוננו ישנם מרכיבי עדשות מגע הנוהגים להזמין עדשות מגע בכל מיני דראגסטורים או דרך האינטרנט, מבלי לבצע הליך התאמה מקצועי להתאמת עדשות הכולל בדיקת ראייה מדוקדקת. אלו נוטים לסמוך על תחושותיהם שלהם לזהות אם העדשה מתאימה או לא, ובכך מסכנים את בריאות העיניים שלהם.
פעמים רבות נשמע אותם אומרים "עד עכשיו הכול היה בסדר, אז אין בעיה…" – עד שכן תופיע בעיה, ואז עלול להיות כבר מאוחר מדי לעיניים.

נוחות הרכבה מקסימאלית, זמן הרכבה ממושך יותר ושמירה על הלחות בעיניים

תחום ייצור עדשות המגע התפתח בשנים האחרונות ללא היכר.
כיום יש עדשות במבנה אליפטי המאפשר תנועה חלקה יותר של עדשת המגע על פני הקרנית, העברה אופטימאלית של חמצן דרך העדשה אל העין, ואפשרות להרבה יותר שעות הרכבה במקביל לתחושת נוחות טובה בעיניים, כאשר חלקן קיימות במתכונת של עדשות ממשפחת הסיליקון-הידרוג'ל.
כיום בזכות פיתוח מתקדם בתחום, ניתן לקבל עדשות בהן מרכיב הסיליקון בחומר הגלם עומד על כ 5%. והתוצאה? – עדשה ששומרת על הלחות שלה יותר מהעדשות המקבילות ממשפחת הסיליקון-הידרוג'ל, עדשה שעבור אלו שסובלים מיובש בעיניים ושתמיד חלמו על עדשות מגע היא הגשמת חלום!
ואם אתם רוצים להשתדרג עוד יותר – ניתן כיום לקבל עדשות מגע עם מסנן קרינה UV להגנת העיניים בצורה מירבית.

חדשות טובות לכל בעלי המרשמים המורכבים

לאור צעדי הענק בתחום פיתוח עדשות המגע בעולם, קיימים היום פתרונות גם למספרים גבוהים ואפילו גם לעדשות עם תיקון צילינדר, כאשר במקרים אלו העדשות אינן עדשות מוכנות במלאי אלא נעשות עפ"י הזמנה אצל יצרן העדשות.

איך לטפל בעדשות?
7 כללים לשמירת היגיינת העדשות והמחסנית:

1. חובה מוחלטת להחליף את התמיסה במחסנית בכל פעם לפני שמכניסים את העדשות חזרה למחסנית.

2. בכל פעם שמסירים את העדשות מהעין בסוף היום במטרה לאחסנן במחסנית, יש קודם לכן לנקות את העדשות (לאחר שטיפת הידיים) עם חומר ניקוי ייעודי או ע"י התמיסות השונות המיועדות לניקוי, לאחסנה, לחיטוי ולשטיפה בו זמנית (All in One), ע"י תנועות עיסוי סיבוביות של האצבע על העדשה (בשילוב תמיסה על העדשה מעל ומתחת) המונחת על החלק הפנימי של כף היד, ולאחר מספר תנועות לשטוף העדשה עם מעט תמיסה, כאשר השלב הבא הוא הנחת העדשות במחסנית.

3. בבוקר (או בכל זמן אחר לאחר שהעדשות היו במחסנית), לפני הרכבת העדשות בעיניים, יש לחזור על תהליך הניקוי בדיוק כפי שמוזכר בסעיף הקודם.
הסיבה לכך היא שבמשך הלילה החומרים הפעילים שבתמיסה (All In One), גרמו לפירוק של חלבונים ושל מרכיבי שומן מהעדשה, ואלו עדיין לא השתחררו לגמרי משטח הפנים של העדשה. כך שתנועות העיסוי והשטיפה בבוקר מסירות אותם לגמרי, ומונעות את האפשרות שנכניס פסולת זו שוב לעיניים.

4. לומדים מטעויות של אחרים – כאשר מרכיבים את העדשות בעיניים, רובם עושים את הטעות הנוראית ומשאירים את התמיסה במחסנית עד לערב, ורק בערב מרוקנים את המחסנית מהתמיסה הישנה ומחליפים לתמיסה חדשה מהבקבוק.
מה שקורה בפועל הוא שבהנחה שיש חיידקים או זיהום כלשהו במחסנית, הרי שבהחלפת התמיסה בערב כאשר המחסנית רטובה מהתמיסה הקודמת, אנו למעשה "ממחזרים" את החיידקים שנשארים במחסנית ועוד רגע כאשר יאוחסנו שם העדשות, הרי שגם הן יזוהמו!
אך לא עוד..!
מעתה והלאה, בבוקר (או בכל זמן אחר במועד הרכבת העדשות בעיניים), יש לשפוך את התמיסה מהמחסנית ולהניח אותה פתוחה יחד עם 2 המכסים ההפוכים כלפי מעלה כדי שאלו יתייבשו עד למועד האחסנה בערב שבו נכניס תמיסה חדשה למחסנית. את המחסנית ואת המכסים ההפוכים יש להניח על מפית נייר מטבח במקום נקי ללא אבק עד לשימוש החוזר בערב.
כך, כשאנו מייבשים את המחסנית במשך היום כשהעדשות נמצאות בעיניים, אנו "שוברים" את הרצף החיידקי-זיהומי החי בתמיסה. כידוע מים בטמפרטורת החדר הם קרקע פורייה להתפתחות חיידקים, והדבר האחרון שאנו מעוניינים בו הוא להכניס אותם לעיניים שלנו.

5. לכל אלא שנוהגים (ובצדק) לקחת איתם לעבודה או ללימודים מחסנית מלאה בתמיסה, למקרה של אי נוחות בעין/איבוד עדשה אחת, בו תצטרכו לעבור למשקפיים, יש צורך להשתמש במקביל ב2 מחסניות בשיטת הרוטציה. בשיטת הרוטציה המטרה היא שתמיד בעת הכנסת העדשות למחסנית לאחר שלב הניקיון, תמיד תהיה לנו מחסנית יבשה מוכנה לשימוש.
השיטה הולכת כך: נשתמש במחסנית היבשה מהיום הקודם, ואותה נמלא על הבוקר בתמיסה חדשה כדי לקחת איתנו לכל מקרה שנצטרך, ובמקביל נניח שוב לייבוש את המחסנית השנייה בה היו העדשות במשך הלילה.

6. מומלץ בכל בשבוע לנקות את המחסנית מבפנים ומבחוץ עם סבון ועם מברשת שיניים ישנה, בפרט באזור ההברגה של המכסים מבחוץ ומבפנים, לשטוף ולבצע פעולת חיטוי פשוטה: להכניס את המחסנית פתוחה עם המכסים לתוך כוס זכוכית ולמלא את הכוס במים רותחים ולהשאיר עד שיתקרר. לאחר מכן להניח את המחסנית הפתוחה ההפוכה עם המכסים ההפוכים לייבוש עד למילוי ושימוש בבוקר.

7. חשוב להחליף את המחסנית בחדשה, בכל פעם שפותחים אריזת תמיסה חדשה שאליה מתלווה תמיד מחסנית חדשה.

 

10 הדיברות לשימוש וזהירות עבור מרכיבי עדשות מגע:

אנחנו יודעים, אתם בטח אומרים "אם עד עכשיו לא הקפדתי על הכללים ולא קרה לי כלום, אז גם לא יקרה לי כלום בעתיד". אך גישה זו שאננה ושגויה, שכן יש לזכור שלמרות נוחיותן של עדשות המגע, הן עדיין גוף זר בעין ויש להתייחס לכך ברצינות. אז בין אם אתם מרכיבי עדשות ותיקים ובין אם רק עכשיו קיבלתם את זוג עדשות המגע הראשון בחייכם, המדריך הבא יחדש לכולכם ויחדד לכם נושאים חשובים ביותר:

1. בדיקת רופא לפני הפעם הראשונה – בפעם הראשונה לפני הזמנת עדשות מגע, חשוב להיבדק אצל רופא עיניים אשר מומחה למחלות קרנית – זאת כדי לוודא שהעין בריאה ומתאימה להרכבת עדשות, ובמקביל לשלול מחלות עיניים העלולות לשלול את השימוש בעדשות מגע (כמו יובש או אלרגיה).

2. רכישת עדשות והתאמתן רק מאופטומטריסט אשר מומחה לעדשות מגע – על רכישת עדשות המגע ועל הליך ההתאמה להתבצע רק ע"י מומחה המבצע את כל הבדיקות המקיפות, ללא קיצורי דרך וללא עיגול פינות – במטרה להבטיח התאמה אופטימאלית, ראייה חדה, נוחות ומעל לכול לדאוג לבריאות העין.

3. שמירה על היגיינת הידיים – זה אולי נשמע ברור מאליו, אבל זהו כלל חשוב ביותר שאי הקפדה עליו עשויה להביא לזיהומים. לפני כל מגע או טיפול בעדשות המגע, יש לרחוץ ידיים בסבון ולנגב במגבת נייר חד פעמית (לא מגבת בד רב פעמית – העשויה להיות מזוהמת עם חיידקים). הטרחה הזאת שווה לכם את העיניים שלכם, וברגע שמתרגלים, כמו צחצוח שיניים, היא הופכת להרגל קליל באורח חיינו.

4. הסרת העדשות מהעיניים במיידי בכל מצב של אי נוחות ועוד – חובה עלינו להרגיל עצמנו להסיר העדשות באופן מיידי בכל מצב בו מרגישים או סובלים מתחושה חריגה של העין או העיניים כגון:
עיניים אדומות, עיניים שורפות, תחושה של "חול: בעיניים, כאב, זיהום או הפרשה דלקתית מהעין, בעבודה מול מקור חום כגון תנורים גדולים, טאבון ועוד, ומעבר למשקפיים ובמקביל לפנות לרופא עיניים לברור הסיבה

5. משקפי ראייה עדכניים יהיו תמיד איתך לכל מקום! – לא, זה לא "דאגת יתר" או "רק ליתר ביטחון", אלא פעולה שימליצו עליה כל מרכיבי עדשות המגע. ניסיונם האישי של כל מרכיבי העדשות הוכיח להם עד כמה נחוץ להסתובב עם משקפיים בתיק, למקרים כמו תחושת גירוי, כאב, חדירת גוף זר או ריס לעין, חשש להתפתחות דלקת, עדשה שנאבדה או שנקרעה. כך שלעולם לא ניתן לדעת מתי ניאלץ להזדקק למשקפיים בהתראה קצרה. במצב בו מתפתחת דלקת בעיניים, ניאלץ להפסיק את השימוש בעדשות המגע למשך מספר שבועות, ואז בוודאי שנצטרך להשתמש במשקפי הגיבוי.

עוד דגש הוא שמשקפי הגיבוי חייבים להיות עדכניים מבחינת המרשם, וכמובן, שתאהבו את המסגרת שלהם מבחינה אסתטית. למה? – כדי למנוע מצב בו תמשיכו להרכיב את עדשות המגע (למרות ההגבלה הרפואית), או מצב בו כלל לא תרכיבו משקפיים (למרות שזה פוגע בראייה) – בגלל שלא תרגישו בנוח להסתובב עם המשקפיים. לכן חשוב שמשקפי הגיבוי יהיו כאלו שלא תצטרכו "להתחבא" איתם, אלא תלכו איתם בגאווה ותסחפו אחריכם מחמאות. איך לבחור את המסגרת שמתאימה לי? קראו כאן את המדריך שלנו (קישור לדף )

6. איסור שחייה עם עדשות מגע – קיים איסור שחייה מוחלט בים או בבריכה עם עדשות מגע ואפילו לא עם משקפת שחייה. קיימים במי ים ובמי בריכה חיידקים וטפילים מאוד אלימים, כמו טפיל האקנטאמבה, ובמצב בו עדשת המגע נמצאת בעין, מערכת ההגנה של העין די מוגבלת בהתמודדות עם הגורם הזר שחדר לעין. הדבר עלול לגרום לסיבוכים חמורים בבריאות העין. איך נמנעים מזה? פשוט – לא לשחות עם העדשות.

7. איסור מקלחת עם עדשות – ברמת העיקרון לא כדאי להסתכן ולהתקלח עם עדשות מגע, היות שמי המקלחת אינם סטריליים. ואולם אם במהלך המקלחת העיניים סגורות כך שהעיניים לא יהיו במגע עם המים, הרי שאפשרי, אבל חשוב לדעת שהסיכון עדיין קיים, ולכן מומלץ לפני מקלחת להסיר את העדשות.

8. איסור מוחלט לישון עם עדשות – בנושא של שינה עם עדשות אין "הנחות". כן, גם לא "לנמנם רק למספר רגעים" או "להניח את הראש לכמה דקות…", כי בחלט אפשרי שהנמנום יהפוך לשינה של מספר שעות. אנחנו לא רוצים להבהיל, אבל ישנם מקרים שאנשים זלזלו בנושא והגיעו לבית חולים עם עדשות "דבוקות" לקרנית.
לעומת זאת ישנם סוגי עדשות מיוחדים, העשויים מסיליקון-הידרוג'ל, אשר עפ"י הנחיות היצרן ניתן לישון איתם.
אבל שימו לב! לא כל עדשת סיליקון-הידרוג'ל היא אוטומטית עדשה שניתן לישון איתה!

9. לעולם לא נרכיב בחזרה לעין עדשה שנפלה לרצפה או לתוך הכיור – עדשה שנפלה הינה מזוהמת, ולכן יש לחטא אותה עם תמיסת העדשות המיועדת לניקוי, ורק אז נרכיב אותה חזרה לעין. ולכל המתחכמים – חוק ה-5 שניות לא עובד כאן 🙂

10. אין לחרוג משעות ההרכבה המיועדות לעדשה – ברמת העיקרון, עדשות העשויות מהידרוג'ל מיועדות להרכבה של עד 8 שעות ביממה, כאשר שעות אלו יכולות להתחלק במהלך היממה ללא כל בעיה. עדשות העשויות מסיליקון-הידרוג'ל מיועדות להרכבה של עד 18 שעות ביממה.
אין לחרוג מעבר למסגרת שעות זו, ואסור "לנצל" עדשות יומיות לשימוש מעבר לאותו יום. כנ"ל לגבי עדשות מגע דו שבועיות או חודשיות – אין לחרוג מפרק הזמן המיועד לעדשה.
טיפ מאיתנו אליכם: צרו הרגל בו תציינו על גבי החפיסה את תאריך הרכבת העדשות האחרונות, וכך לא תחרגו ממשך ההרכבה. אפשר גם ליצור תזכורת בפלאפון.

מעוניינים בהתאמת עדשות מגע בצורה מקצועית ואיכותית?
זקוקים להדרכה 1 על 1 בכל הנוגע לעדשות והטיפול בהם?
יש לכם שאלות נוספות על שימוש בעדשות מגע?
פנו אלינו – ‏03-903-6100‏

לייעוץ חינם חייגו 03-903-6100
או פנו בטופס:

מאמרים אחרונים
עקבו אחרינו בפייסבוק

שמחים להציע לכם בדיקות ראיה, הזמנת משקפי ראיה ומולטיפוקל ושרות תיקוני משקפיים

ניתן להזמין משקפי ראיה מכל הסוגים עם מועדי אספקה קצרים, לצד שירות עזרה ראשונה, שירותי תיקון והלחמת ממשקפיים.

בדיקת הראיה נערכת עפ"י הנהלים ואמצעי הזהירות הנדרשים עם בדיקת ראיה חדשנית במרחק של 2 מטר בין הבודק לנבדק