המדריך לבחירת עדשות מולטיפוקל

על מה לשים לב, הטיפים הכי חשובים, ומאילו עדשות כדאי לנו “לברוח”?
כדי שניתן יהיה “לנצל” את כל הטוב ואת כל היתרונות שמשקפי המולטיפוקל מציעים – חשוב להבין שקיים מכלול של מרכיבים שכל אחד מהם מהווה נדבך יסודי התורם את חלקו להתאמה מוצלחת של משקפי המולטיפוקל.

בין המרכיבים החשובים נמנים: בדיקת אבחון הראייה, מבנה העדשות והמאפיינים שלהן, בחירת מסגרת ראייה מתאימה, עריכת מדידות וסימונים מדויקים ועוד.

אתם כבר יכולים לזהות שמדובר במכלול מורכב של מגוון משתנים ופרמטרים – לכן מספיק שאחד המרכיבים במכלול לא יהיה מדויק, והתאמת המולטיפוקל לא תהיה מוצלחת.

למי שעוד לא קרא – המדריך שלנו להתאמה מושלמת של מולטיפוקל יוסיף לעשות לכם הרבה סדר בבלגן

אז על מה חשוב להתמקד בבחירת העדשות?

איכות העדשה נקבעת על פי 7 מאפיינים עיקריים:

 • תעלה רחבה עם מינימום עיוותים בשוליים:
  נעדיף עדשה בה המעבר מהחלק העליון (המשמש לרחוק) ועד לחלק התחתון (המשמש לקרוב), יהיה רחב ככל האפשר ועם מינימום עיוותים בשולי התעלה.
  ככל שהעדשה יותר איכותית, כך השטח המת יהיה קטן יותר ביחס לשטח העדשה הכולל, ופתח הראייה יהיה רחב יותר.
 • הדרגתיות במעבר מרחוק לקרוב:
  ככל שהדירוג במעבר בין אזורי הראייה לרחוק ולקרוב יהיה יותר מתון – כך העדשה תהיה יותר איכותית ונוחה, והמעבר יהיה יותר נעים לעיניים.
 • מבנה העדשה:
  “מבנה עדשה מוגדר מראש” הוא מבנה קבוע ובסיסי של כל סוג עדשה, כך שאורך התעלה הוא הפרמטר היחידי הניתן להגדרה. לעומת זאת, “מבנה עדשה אינדיבידואלי” מאפשר להגדיר מספר פרמטרים, כמו מרחק העדשה מהעיניים או זווית מנח העדשות והמבנה הפנוראמי שלהן ביחס לציר האופטי של העיניים. כשפרמטרים אלו נלקחים בחשבון במהלך ייצור העדשות, הם מעניקים למשתמש שדה ראייה רחב יותר, נוחות מקסימאלית במעברים בין תחומי הראייה השונים, ומקלים את ההסתגלות.
 • סוג ליטוש:
  אז מה כדאי – אחורי או משולב?
  ליטוש אחורי הוא לרוב ברירת מחדל, בעוד שהליטוש המשולב מאפשר נוחות ראייה טובה יותר באזורי הקריאה והביניים (בפרט במרשמים עם ערכי פלוס).
 • חומר הגלם:
  חומר הגלם משפיע ישירות על איכות העדשה, על מעבר האור דרכה ועל חדות הראייה המתקבלת. ענף האופטיקה מתבסס כיום רובו ככולו על עדשות פלסטיק איכותיות ביותר, שמעבירות אור בצורה אופטימאלית, עמידות לאורך זמן, ושוקלות מעט.
 • שכבות הגנה חוסמות קרינה, פילטרים וציפויים:
  כיום בעידן הדיגיטלי ובעבודה התמידית מול מסכים, לשכבות הגנה ולציפויים שמגנים על העין ועל העדשות מפגעי הטכנולוגיה והזמן יש חשיבות עצומה. מבין הציפויים שלנו: שכבת הגנה המובנית בתוך חומר הגלם כנגד קרינת האור הכחול, ציפוי הידרופובי, ציפוי NANO להבטחת עמידות העדשה מפני שחיקה שומנים ואבק, ציפוי ייחודי היוצר בעדשה שקיפות מקסימאלית של 99.7% ויגרום לכולנו לשכוח שבכלל שמנו ציפויים על העדשה, ועוד ציפויים רבים נוספים.
 • יצרן עדשות ידוע ומוכר לקבלת מוצר איכותי ומדויק:
  חשוב לשים לב שהעדשות מיוצרות על ידי חברה ידועה ומובילה בעלת שם עולמי, מומחיות, תקינה בינלאומית, שנות ניסיון רבות בתחום וציוד חדשני – כדי להבטיח מוצר באיכות גבוהה.

מבולבלים מכל הפרמטרים?

הכול טוב, בדיוק בשביל זה אנחנו כאן – כדי להנגיש עבורכם את המידע הקריטי והחשוב ביותר ולגרום לכם להבין הכול בבירור.

מרגישים שאתם שוחים בחומר? נסו בכל זאת לעיין בנקודות החשובות שלנו, ותראו שבכל זאת נחדש לכם לא מעט.

יצחק אלון, רמת גן
קרא עוד
"האופטומטריסט בחנות פשוט "גדול" הוא עושה את הבדיקות בלי לעגל פינות ומסביר ללקוח בסבלנות כל פרט ופרט בגובה העיניים מה שלא זכיתי לקבל אפילו מרופאי עיניים אצלם ביקרתי"

מבולבלים מכל הפרמטרים? הכול טוב, בדיוק בשביל זה אנחנו כאן, לפנייה מהירה מלאו את הפרטים:

מבנה עדשות המולטיפוקל – ואיך זה משפיע על האיכות?

תחת מבנה העדשות נכנסים פרמטרים רבים המשפיעים על איכות העדשות, ביניהם: אורך התעלה, רוחב התעלה, המעבר המדורג לאורך התעלה, העיוותים שבשולי התעלה ועוד.

1. תעלה משפיעה על הראייה
מעבר אופטי זה נקרא תעלה (Corridor) והוא למעשה האזור הברור בעדשה דרכו אנו רואים בעת הסטת העיניים לטווח הקריאה או טווח הביניים.
בצידי התעלה מצוי איזור עם עיוותים שדרכו העין אינה יכולה לראות והוא נחשב כאזור מת. ככל שיש פחות עיוותים בשולי התעלה, כך השטח המת קטן יותר, ורואים טוב יותר דרך העדשה.

2. הדרגתיות ותעלה רחבה = ראייה נוחה יותר
ככל שהתעלה תהיה רחבה יותר על חשבון האזורים המעוותים בעדשה, וככל שהראייה לאורך התעלה תהיה מדורגת יותר במעבר ממבט לקריאה ועד למבט לרחוק – הראייה תהיה נוחה בהרבה עבור העיניים, תהליך ההסתגלות לעדשה יהיה קל יותר, ולכן גם העדשה תיחשב לאיכותית יותר.

3. אורכים שונים של התעלה
קיימות תעלות (Corridor) באורכים שונים, החל מ 12 מ”מ ועד ל 18 מ”מ, המותאמות לצרכים שונים – כך שניתן להגדיר בכל הזמנת עדשות את אורך התעלה המבוקש.
אדם שנמצא שעות רבות בנהיגה בכבישים, וזקוק לשדה ראייה רחב לרחוק ולאזור לוח השעונים, יקבל עדשה עם מבנה תעלה רחב באזור הביניים על חשבון שדה הראייה לקריאה שיהיה מצומצם יותר.
לעומת זאת, אדם העובד שעות רבות מול המחשב, וזקוק לראות את המחשב ואת המקלדת בנוחות ובצורה ברורה, יקבל עדשה עם שדה ראייה אופטימאלי לטווח הקרוב והבינוני, וזאת מבלי לפגום בשדה הראיה במבט לרחוק.

4. העיצוב האופטי של העדשה
מכלול הפרמטרים האופטיים מהם מורכבת העדשה משפיעים על העיצוב האופטי שלה. כל יצרן עדשות מציע מספר עיצובי עדשות, ועל האופטומטריסט המומחה לבחור את עיצוב העדשה המותאם ביותר לצרכיו של הלקוח ובהתאם למאפיינים האישיים של ליקוי הראיה שלו, הבאים לידי ביטוי בתוצאה הסופית של בדיקת הראיה.

ללקוח יהיה קשה ואף בלתי אפשרי “לעבד” את כל המאפיינים הללו לבד כדי להחליט אילו עדשות טובות עבורו – כך שהצורך להגיע לאופטומטריסט אמין ומנוסה, על מנת להבטיח תוצאה מושלמת, הינו מכורח המציאות!

התפשרות על חומר הגלם = התפשרות על האיכות

הגיע הזמן שכל אחד מאיתנו ישאל את השאלה – ממה עשויה העדשה שלי?

החומר עצמו

פלסטיק הוא חומר הגלם העיקרי בעולם האופטיקה של היום, שכן הוא מעביר אור באופן אופטימאלי (99.2% שקיפות!), עמיד מאוד, וקל משקל.
ואיפה הזכוכית נכנסת לתמונה? היא לא… – בעבר היא שימשה כחומר גלם לעדשות, אך חסרונותיה התבררו כרבים בעוד שעדשות הפלסטיק התפתחו בקצב מסחרר, כך שאלו דחקו את עדשות הזכוכית החוצה.

ציפויים שעולים על כל הציפיות…

ציפויים ושכבות הגנה לעדשה הם כמו התבלינים בתבשיל של אמא – אפשר בלי, אבל זה יהיה תפל, לא אמיתי ולא שווה. אז למה בלי כשאפשר עם?

תנו לנו להציג לכם כמה ציפויים עיקריים לעדשות שחשוב שתכירו לקראת המולטיפוקל:

ציפוי האנטי רפלקס והציפוי הבסיסי נגד שריטות שקיימים בעדשות רגילות, הם הציפויים הבסיסים המלווים את העדשות שנים רבות, אך ציפויים אלו לא מסוגלים לתת מענה להתמודדות העיניים עם העולם הדיגיטלי, בו השפעת קרינת המסכים על העיניים מהווה סכנה ממשית. בנוסף, העדשה עם ציפוי האנטי ריפלקס, מתלכלכת מהר ו”תופסת” שומן וטביעות אצבע כך שאנו עסוקים לרוב בניקוי העדשות. במקביל, הציפוי הבסיסי נגד שריטות – כשמו כן הוא – בסיסי בלבד – כך שאינו נותן מענה לאתגרים בהם עומדת העדשה מדי יום במניעת שריטות הנובעות לרוב מהליך ניקוי העדשות.

MAXI VIEW – “לראות עם ולהיראות בלי” – מיועד לאלו מכם שאוהבים להתפנק עם אקסטרה צלילות.

MAXI VIEW של אופטיקה עיניים ישדרג את השקיפות ואת מעבר האור בעדשה שלכם ל 99.7% – הערך הגבוה ביותר שקיים היום. מה זה ייתן לכם? צלילות, בהירות וחדות ראייה שלא הכרתם. עם MAXI VIEW קל מאוד להתבלבל ולחשוב שאין בכלל עדשות במשקפיים! (מוזמנים להגיע לחנות ולהיווכח בעצמכם!)

HCMC coat – ציפוי חדשני המפחית בצורה דרסטית ומשמעותית את תופעת השריטות על העדשות ומשפר את עמידותן בפני שחיקה.

פילטר רשת ייחודי HexaMash: פיתוח מהפכני המאפשר רק לקרניים מקבילות לעבור דרך העדשה. בכך הוא מונע מקרני האור המפוזרות והאלכסוניות להיכנס לעין, כך שמפחית משמעותית את אי הנוחות מהאור הישיר הנופל על רשתית העין וגורם לסנוור. פתרון מצוין עבור אלו הרגישים לאור יום או לתאורה מלאכותית (Photophobia).

פילטר Stress Free: שילוב של הציפוי Stress Free בעדשת המולטיפוקל הוא בחירה חכמה שנותנת הרבה שקט בראש ובעיניים. מסנן הקרינה הנ”ל מסייע בהפחתת המתחים מול מסך המחשב, כשהעיניים בורחות מהמסך לצדדים או כשהן כבר עייפות מלהתרכז מול כל האור והקרינה. פילטר זה יתרום לכם לתחושת נוחות ורוגע בזמן העבודה. מיועד במיוחד עבור כל מי שמרגיש עייפות, עיניים שורפות, מתח בעיניים ואפילו כאבי ראש בגין מאמץ עיניים ממושך מול המסכים הדיגיטליים (או בשמה במקצועי – תסמונת CVS).

סדרה של 7 ציפויים חדשניים – כוללת 2 שכבות בסיס לעמידות גבוהה נגד שריטות, ציפוי אנטי רפלקס מתקדם, ציפוי ייחודי דוחה שומן ולכלוך, ציפוי הידרופובי, ציפוי אנטי סטטי ואחרון חביב – ציפוי CLEAR לקבלת עדשה צלולה לחלוטין ללא השתקפות הציפויים כלל. כמובן שמעל אפשר להוסיף את MAXI VIEW שיעצים את מידת הצלילות ויצור עבורכם חווית ראייה עשירה בתבלינים הכי טעימים שיש. מה שמיוחד ב MAXI VIEW הוא שהוא כל כך שקוף וצלול, כך שכשנוסיף אותו לא יראו אותו וגם לא את כל 7 הציפויים הנוספים!

ואם כבר מדברים על תוספות מלמעלה… למה לא לשדרג את כל חגיגת התבלינים הזאת עם התבלין שגם יגן עליכם מקרינת האור הכחול? עם חסימה של עד nm430 ננומטר בשיטת BLUE4SAFE, הציפוי הזה יגן עליכם בו זמנית גם מקרינת האור הכחול וגם מקרינת UV, כך שהוא ישמור בצורה מלאה ובריאה על העיניים היקרות שלכם.

קרינת האור הכחול פוגעת גם במוח. כנסו וקראו עוד

ועדיין חשוב להדגיש!
גם אם תרכשו עדשות באיכות גבוהה ובטכנולוגיה מתקדמת ביותר – לא בטוח שתזכו לתוצאה הסופית הנחשקת.
מחקרים מוכיחים כי למעלה מ 60% ממקרי אי ההתאמה למולטיפוקל נובעים ממרשם שגוי וממחדלים במהלך ההתאמה למשקפי המולטיפוקל. לכן רק הליך התאמה מדויק “עקב אחר אגודל” אמור להבטיח את התוצאה המיוחלת.

יצרן אמין “עם קבלות” יבטיח את איכות העדשה

אז מי הם יצרני העדשות המובילים בעולם?
ZEISS, RODESTOCK, ESSILOR, HOYA והחברה הישראלית SHAMIR מיקמו עצמן במרוצת השנים בין החברות המובילות בעולם.
בנוסף קיימות חברות עולמיות קטנות יותר המסוגלות לתת מענה איכותי “וגמיש” יותר המאפשר לאופטומטריסט המומחה חופש פעולה במהלך הזמנת עדשות עם פרמטרים ועם ציפויים ייחודיים, שהחברות המובילות לא תמיד נותנות להם מענה.

ESSILOR

ESSILOR

ESSILOR – חברה צרפתית ותיקה שעיקר פעילותה הוא בייצור עדשות למשקפיים ב-1959 חברה זו פיתחה מוצר מהפכני פורץ דרך הנותן מענה לבעיית זוקן הראייה – פתרון שכיום מוכר לנו כעדשת המולטיפוקל. היא נחשבת לאחת מהחברות המובילות בעולם בתחום פיתוח עדשות בכלל ועדשות מולטיפוקל בפרט. היא פועלת בעשרות מדינות בעולם כולל בישראל.

Zeiss

ZEISS

ZEISS – צייס היא חברה גרמנית ידועה לפיתוח ולייצור עדשות מתקדמות לענף האופטיקה, לענף המצלמות ולמוצרים אופטיים רבים בענף המחקר, הטכנולוגיה הרפואית ועוד. היא נמצאת בחוד החנית של המחקר והפיתוח, ומחזיקה במכוני מחקר ופיתוח ברחבי העולם.

hoya

HOYA

HOYA – חברה יפנית המייצרת מוצרים ומכשירים אופטיים רבים לצד עדשות ראייה מתקדמות. לחברה מרכזי ייצור, מחקר ופיתוח ביפן ובגרמניה. היא מתמחית בעיקר בטכנולוגיות ייצור ופיתוח מתקדמות לצד הקפדה על עדשות קלות משקל.

RODENSTOCK

RODENSTOCK

RODENSTOCK – רודנשטוק היא חברת אופטיקה גרמנית עם היסטוריה של כ 150 שנות פעילות. היא נחשבת לענקית אופטיקה עולמית, ובעלת מפעלי ייצור ב- 12 מדינות ברחבי העולם. החברה מייצרת עדשות ראייה מתקדמות למשקפיים, עדשות למצלמות ולמוצרים אופטיים שונים. היא משקיעה רבות בתחום המחקר והפיתוח, וברשותה מעל 10 מרכזי מחקר פיתוח וייצור ברחבי העולם. מוצרי רודנשטוק, בייחוד בתחום עדשות המולטיפוקל, ידועים באיכותם כאשר המבנה האופטי של העדשות מעניק למשתמש תחושת נוחות מהירה יחסית. גם מסגרות הראייה של החברה ידועות באיכות ובפונקציונאליות שלהן.

SHAMIR

SHAMIR

SHAMIR – חברת שמיר הינה חברת ישראלית (כן כן! לגמרי!) הפעילה מאז 1972 וממוקמת בקיבוץ שמיר שבצפון הארץ. שמיר נכנסה לעשירייה הפותחת של חברות האופטיקה המובילות בעולם. כיום עיקר פעילותה הוא בייצור עדשות מולטיפוקל מתקדמות. לחברה יש שתי מעבדות ייצור בארץ ומעל 10 מעבדות ייצור ברחבי העולם.

“אז תכלס – אילו עדשות מולטיפוקל לקנות בסופו של דבר?”


תראו, הכי חשוב זה לא להתפשר על האיכות. איכות העדשה נמדדת לפי כמה מאפיינים אופטיים שקשורים למבנה שלה, לתעלה שלה, להדרגתיות שבה, לליטוש, ליצרן וכמובן לציפויים ולשכבות ההגנה שמוזמנים בתהליך הייצור.

מאחר שכל אחד מהמאפיינים האופטיים הללו הם אינדיווידואליים לכל אדם ואדם ואין בהם “אמת מוחלטת”, יש להתאים אותם באופן אישי ללקוח – ובדיוק כאן האופטומטריסט המומחה נכנס לתמונה.
רק אופטומטריסט מומחה ש”מבין עניין” בתחום המולטיפוקל, ידע לשקלל את כל הפרמטרים לכדי המרשם המותאם ביותר עבורכם, בתהליך שנקרא “תכנון עדשה”, המכיל פירוט מדויק על כל הפרמטרים שנלקחו בחשבון בנוגע לעדשה שתוזמן עבורכם באופן אישי.

ההחלטה איזו עדשת מולטיפוקל להזמין מצריכה חשיבה וניסיון רב. לכן בדיוק כמו שאנו מתייעצים עם רופא לפני נטילת תרופה, כדי שיתאים אותה עבורנו מבחינת המרשם, החברה המייצרת, אם לקחת אותה על קיבה ריקה או מלאה ואם כדאי להוסיף תוספים תזונתיים בנוסף – כך עלינו גם להתייעץ עם האופטומטריסט המומחה על מנת שיתאים את המולטיפוקל ספציפית אלינו.

אז אין באמת תשובה על “אילו עדשות מולטיפוקל לקנות בסופו של דבר” – כי זה כל כך אינדיווידואלי.
מה שאנחנו כן ממליצים זה לגשת לבעל מקצוע – אופטומטריסט – אמין ומנוסה שאפשר לסמוך עליו, על מנת שיוכל “לעבד” עבורכם את כל הנתונים. אחרת, אתם פשוט תלכו לאיבוד 🙂

מאילו עדשות כדאי לנו “לברוח”?

מבצעים לא הגיוניים = עדשות שנועדו להיכשל
כאשר אנו נחשפים לפרסומות של עדשות החל מ 599 ₪ או 2 זוגות ב 1200 ₪, חשוב שנבין שגורמים אלו מציעים מוצר מורכב – מולטיפוקל –ולכן במחירים ההזויים הללו הם למעשה לא מציעים לכם עדשות איכותיות, ובוודאי שלא הליך התאמה מקצועי ומדויק שאתם ראויים לו כדי להגיע לאיכות ראייה ולהסתגלות קלה ומהירה.
העדשות המוצעות במקרים אלו הן לרוב עדשות המיוצרות בטכנולוגיה שעבר זמנה, עם מבנה תעלה צר (כאשר כל תנועה של העיניים בזמן קריאה גורם לאיבוד הפוקוס), באינדקס הבסיסי והפשוט 1.5, עם חומרים בשקיפות מוגבלת, ועם שכבת ציפויים שלא תמיד עומדת במבחן הזמן ושמהר מאוד תגלה סימני שחיקה ותהפוך את העדשות לאטומות למחצה.
לא תוכלו לראות דרכן, לא תוכלו להשתמש בהן, מה שהיה נראה כמו הזדמנות פז של מחיר מציאה התברר ככסף שירד לטמיון, וזה עוד בלי לדבר בכלל על עוגמת הנפש…
עדי! את האייקונים של ההנחות להשתמש בכולם ולפזר אותם בצורה אקראית במקום שיוחלט על מקום התמונה וביניהם מספר סימני שאלה (?) בצבעים וגדלים שונים.

מולטיפוקל זה לא קילו עגבניות
האם לדעתכם לאותם גורמים המציעים עדשות מולטיפוקל ב’שיטת מצליח’, אכפת מהעיניים שלכם?
האם אותם גורמים המוכרים מהר ובזול, כאילו משקפי מולטיפוקל הם קילו עגבניות, יהיו בנויים להשקיע בכם זמן רב בהליך התאמה ארוך “צעד אחר צעד” המצריך השקעת זמן, סבלנות וידע רב?
התשובה היא לא!
למעשה, כאשר מציעים לכם עדשות מולטיפוקל במחיר שהוא כל כך נמוך ואף מצחיק, חשוב להבין שהגורם העומד מאחורי פרסום זה, באופן טבעי, לעולם לא יוכל להעניק לך תשומת לב אישית וקפדנות רצינית מצד האופטומטריסט ובמקביל גם להבטיח לך עדשות איכותיות. כך שגורם זה אינו מקצועי ולא לוקח אחריות על העיניים שלך.
המחיר אולי יהיה מחיר “מציאה” – אבל את התוצאה אתם “משלמים” בעיניים שלכם.

ברור לכולנו שמהצעות שכאלו כדאי לברוח ומהר! עדיף להשקיע כמו שמגיע לכם ולעיניים שלכם, ולהיות בטוחים שאתם בידיים הכי טובות שיש.
כי עם עיניים לא משחקים!

אורי חן, חולון
(מקור: גוגל מפות)
קרא עוד
" חנות אופטיקה ברמה גבוהה מאוד. יחס מעל ומעבר, שרות הכי טוב שאפשר לצפות. עכשיו קיבלתי בחנות משקפי מולטיפוקל. הראיה חדה פשוט לא להאמין לעומת מה שהיה לי קודם. קיבלתי עדשות עם חוסם אור כחול ועוד 8 ציפויים ביניהם ציפוי ההופך את העדשות לשקופות לגמרי. פשוט חלום! ממליץ מאוד לכל אחד"

לייעוץ חינם חייגו 03-903-6100
או פנו בטופס:

מאמרים אחרונים
עקבו אחרינו בפייסבוק

שמחים להציע לכם בדיקות ראיה, הזמנת משקפי ראיה ומולטיפוקל ושרות תיקוני משקפיים

ניתן להזמין משקפי ראיה מכל הסוגים עם מועדי אספקה קצרים, לצד שירות עזרה ראשונה, שירותי תיקון והלחמת ממשקפיים.

בדיקת הראיה נערכת עפ"י הנהלים ואמצעי הזהירות הנדרשים עם בדיקת ראיה חדשנית במרחק של 2 מטר בין הבודק לנבדק