אופטיקה עיניים פתח תקווה

בדיקת ראייה ע"י אופטומטריסט מומחה

צוות האופטומטריסטים שלנו המומחים במגוון רחב של בדיקות ונהלים על מנת לבחון את מצב העיניים של המטופל.

מטרת בדיקת הראייה היא לאבחן אם קיים ליקוי ראייה, ובמקרה וקיים, לאבחן את סוג הליקוי.

בדיקות העיניים נעות בין בדיקות פשוטות, כמו למשל לוח בדיקת ראייה, לבין בדיקות מורכבות יותר, כגון עדשה עוצמתית שמטרתה לחזות במבנים הזעירים שבתוך עיניי המטופל.

בדיקת עיניים מקיפה יכולה להימשך שעה או יותר, בהתאם לאופטומטריסט, מספר הבדיקות הנדרשות ומורכבותן, כדי להעריך באופן מלא את הראייה ואת בריאות העיניים.

בדיקות ואבחון ראייה

הנה מספר בדיקות ראייה הנפוצות במהלך בדיקת עיניים מקיפה:

בדיקת ראייה ע"י אופטומטריסט מומחה

בדיקת חדות ראייה:

בין המבחנים הראשונים שנערכים במסגרת בדיקת עיניים מקיפה, ניתן למצוא את בדיקת חדות הראייה. זו מתבצעת בדרך כלל באמצעות לוח בדיקת הראייה כדי למדוד את חדות הראייה למרחק, וכן לוח קטן יותר כדי למדוד את הראייה לטווח הקרוב.

רטינוסקופיה

רטינוסקופיה:

בדיקה זו נועדה להעריך בקירוב את המרשם לתיקון הראייה עבור משקפיים או עדשות מגע, במידת הצורך. במהלך הבדיקה, אורות החדר יעומעמו והמטופל יתבקש להתמקד במטרה גדולה (בדרך כלל אחת האותיות הגדולות בלוח בדיקת הראייה). בעוד המטופל בוהה באות, האופטומטריסט יכוון אור לתוך העין ויחליף עדשות במכונה מול המטופל. בדיקה זו שהינה בדיקה אובייקטיבית, מבלי שהמטופל נשאל כלל אם רואה ומה רואה?, מעריכה אילו עדשות יתאימו בצורה הטובה ביותר על מנת לתקן את הראייה למרחק. בהתבסס על האופן שבו האור משתקף מהעין, האופטומטריסט מסוגל להעריך את המרשם. בדיקה זו שימושית במיוחד עבור ילדים וחולים שאינם מסוגלים לענות במדויק על שאלות האופטומטריסט.

בדיקת ראייה ע"י אופטומטריסט מומחה

מבחן עיוורון צבעים:

בדיקה זו בוחנת את ראיית הצבעים של המטופל, ומבוצעת בשלב מוקדם של בדיקת הראייה כדי לשלול עיוורון צבעים. בנוסף לזיהוי חולשות תורשתיות בראיית הצבעים, בדיקה זו יכולה אף להתריע לאופטומטריסט על בעיות אפשריות בבריאות העיניים שעלולות להשפיע ראיית הצבעים.

בדיקת ראייה ע"י אופטומטריסט מומחה

מבחן כיסוי:

אמנם יש דרכים רבות עבור האופטומטריסט כדי לבדוק איך העיניים עובדות יחד, מבחן הכיסוי הוא הפשוט והנפוץ ביותר. במהלך הבדיקה, האופטומטריסט יבקש מהמטופל להתמקד בעצם קטן בחדר ולאחר מכן לכסות את העיניים לסירוגין בזמן התבוננות במטרה. המבחן חוזר על עצמו עם התבוננות באובייקט קרוב. כך יוכל האופטומטריסט להעריך אם העין החשופה חייבת לנוע על מנת להתמקד במטרה, מה שעלול להצביע על פזילה או על בעיית ראייה בינוקולארית (דו עינית) שעלולה לגרום ללחץ בעין או לאמבליופיה (“עין עצלה”).

מבחן תנועות עיניים

מבחן תנועות עיניים:

בדיקת תנועתיות העין מתבצעת כדי לקבוע עד כמה עיניי המטופל יכולות לעקוב אחר אובייקט נע ו / או לעבור במהירות בין שתי מטרות נפרדות. במהלך הבדיקות, האופטומטריסט יכול לבקש מהמטופל לעקוב אחר תנועה איטית של אור או מטרה אחרת, מבלי להזיז את הראש. אם נבדקת גם מהירות העיניים, האופטומטריסט עשוי לבקש מהמטופל להזיז את העיניים הלוך ושוב בין שתי מטרות הממוקמות במרחק מסוים זו מזו. בעיות בתנועות העין עלולות לגרום ללחץ בעין ולהשפיע על יכולת הקריאה, ראיית ספורט ומיומנויות אחרות.

מבחן תפיסת עומק

מבחן תפיסת עומק:

בדיקה זו בוחנת את מיומנויות תפיסת העומק של המטופל. באחת הבדיקות הנפוצות, מתבקש המטופל להרכיב משקפי תלת מימד ולהסתכל בחוברת של תבניות בדיקה. לכל תבנית יש ארבעה מעגלים קטנים, והמטופל נדרש להצביע על המעגל הקרוב ביותר.

בדיקת ראייה ע"י אופטומטריסט מומחה

אבחון סוג ליקוי הראייה:

זהו המבחן שמשמש את האופטומטריסט כדי לקבוע את המרשם המדויק עבור המשקפיים או עדשות המגע. במהלך הבדיקה, האופטומטריסט ישתמש בפורופטר מול עיניי המטופל, ויציג לו סדרה של עדשות אפשריות . אז יישאל המטופל איזו עדשה נראית ברורה יותר. בהתבסס על תשובות המטופל, האופטומטריסט ימשיך להציג עדשות עד שיגיע למרשם הסופי. מבחן זה קובע את רמת ההיפרפיה (ראייה מרחוק), מיופיה (קוצר ראייה), אסטיגמציה ופרסביופיה.

אופטומטריסט

אופטומטריסט הוא זה העוסק במתן פתרונות לליקוי ראייה, החל משלב האבחון וגם המעקב השוטף. הוא אמנם אינו רופא עיניים, אך יש לו תפקיד חשוב מאוד באבחון מוקדם של מחלות עיניים.

אחת השאלות שעולות תמיד היא רופא עיניים או אופטומטריסט. אנשים עשויים להרגיש כי חלה ירידה בראייה והם זקוקים למשקפיים, אך אינם יודעים מה ההבדל בין רופא עיניים לאופטומטריסט, ואל מי עליהם לפנות.

רופא עיניים או אופטומטריסט

רופא עיניים או אופטומטריסט

בשביל לענות על השאלה, נסביר קודם את עבודתו של רופא העיניים ולאחר מכן את עבודתו של האופטומטריסט.

רופא העיניים הוא רופא לכל דבר, הוא סיים לימודי רפואה עם התמחות בבריאות העין. מחלות עיניים אמנם משפיעות על הראייה, אך רופא העיניים אינו עוסק במשקפי ראייה. הוא מטפל בדלקות וזיהומים בעיניים, וכל מיני סוגים של מחלות עיניים. ובין הכלים העומדים לרשותו ישנם טיפולים תרופתיים ואף ניתוחי עיניים במידת הצורך.

האופטומטריסט הוא אינו רופא, אך הוא בהחלט נדרש להכשרה אקדמית והסמכה מטעם משרד הבריאות. האופטומטריסט מבצע בדיקות ראייה לצורך התאמת משקפי ראייה או עדשות מגע. הוא אינו רשאי לרשום תרופות ולא לבצע שום הליך רפואי חודרני.
האופטומטריסט הוא גם זה אשר מבצע בדיקות לצורך קבלת אישורים על מצב הראייה, כמו למשל בדיקה לצורך הוצאת רישיון נהיגה.

אך למרות כי האופטומטריסט הוא אינו רופא עיניים, בפועל הוא לוקח חלק חשוב באבחון מוקדם של מחלות עיניים. במסגרת עבודתו הוא בודק את ההיסטוריה הרפואית, והוא יודע לזהות ליקויים שונים בעיניים. הוא אינו מעניק טיפול, אך הוא יודע להפנות את המטופלים לרופא עיניים במידת הצורך.

אנשים עשויים לסבול ממחלות עיניים שונות, כמו למשל גלאוקומה המתפתחת לאט, ולא להיות מודעים לכך. ובזכות ביקור אצל אופטומטריסט, שאולי נעשה מסיבה אחרת לגמרי, ניתן לזהות את הבעיה ולהפנות לטיפול.

אז מתי פונים אל רופא עיניים ומתי אל אופטומטריסט?

אופטומטריסט מומלץ כאשר אתם מרגישים בעיות ראייה. הוא יבצע בדיקה של העין וביכולתו לזהות בעיות שונות. בהתאם לסוג הבעיה, הפתרון יכול להיות משקפי ראייה או הפנייה להמשך טיפול אצל רופא העיניים.

במידה ואתם חווים ירידה חדה בראייה, המופיעה באופן פתאומי, עליכם לפנות בהקדם אל רופא עיניים. שינויים פתאומיים בראייה הם בדרך כלל סימן לבעיות הדורשות טיפול רפואי דחוף, ולכן מומלץ ללכת ישר אל רופא העיניים.

אופטומטריסט מומלץ

אופטומטריסט

במידה רבה ניתן להגיד כי האופטומטריסט משמש כחולייה מקשרת בין ציבור הפציינטים לבין רופאי העיניים. במקרים רבים האופטומטריסט מגלה סימנים מוקדמים של בעיות הדורשות התערבות רפואית בעת בדיקת עיניים שגרתית. בעיות שאילולא זוהו על ידי האופטומטריסט היו מחמירות ומסכנות את הראייה.

למשל אנשים עשויים להגיע לצורך בדיקת ראייה לצורך רישיון נהיגה. הם אינם סובלים מליקויי ראייה, אך נדרשים לבצע את הבדיקה. ובשלב זה האופטומטריסט יכול לזהות סימנים מוקדמים של מחלות עיניים הדורשות טיפול רפואי. זהו יתרון גדול, אחרת בעיות העיניים יתגלו בשלב מתקדם יותר.

בדיקות ראייה הם דבר חשוב שכל אחד יעבור בחייו. עושים אותן כבר בגיל חצי שנה, וממשיכים לעקוב אחר התפתחות הראייה בשנים שאחרי. זוהי תקופה התפתחותית, ולכן היא תקופה קריטית.

אלו הסובלים מליקויי ראייה ועושים שימוש במשקפי ראייה או עדשות מגע, בוודאי יזדקקו למעקב תדיר. אך בסופו של דבר, גם אלו הנהנים מראייה מושלמת, בסופו של דבר יגיעו אל האופטומטריסט.

במהלך השנים, בסביבות גיל 40, חלה נסיגה בראייה למרחקים קצרים. אם שמתם לב שהתחלתם להרחיק את הטלפון מהעיניים בשביל לקרוא את ההודעות, אז כנראה שאתם יודעים על מה אנחנו מדברים. ובכלל אופטומטריסט מומלץ בגיל זה על מנת לזהות מחלות אחרות ששכיחותן עולה עם הגיל. זהו הזמן לעבור בדיקת עיניים למשקפיים.

אופטומטריסט מומלץ

אופטומטריסט

עבר הרבה זמן מאז הפעם האחרונה שעברתם בדיקת ראייה?

התחלתם להרחיק את העיתון מהעיניים בשביל להצליח לקרוא?

מרגישים כי המשקפיים שלכם כבר לא עושות את העבודה?

אלו סיבות טובות מדוע לפנות לבדיקת ראייה אצל אופטומטריסט.

אנו מזמינים אתכם לעשות זאת אצלנו – אופטיקה עיניים היא הרבה יותר מחנות משקפיים. אנו משרתים את תושבי פתח תקווה למעלה מ 30 שנה, במקצועיות ואכפתיות. לרשותנו ניסיון וציוד טכנולוגי מתקדם לצורך ביצוע בדיקות ראייה.

כאן תוכלו לקבל מגוון שירותים הכוללים התאמת משקפי ראייה, עדשות מגע ומסגרות. אנו מעניקים פתרונות מתקדמים של עדשות מולטיפוקל באיכות הגבוהה ביותר. אנו גם מקפידים על מחירים הוגנים, ולכן נהנים מקהל לקוחות נאמן שמגיע אלינו גם ממקומות רחוקים.

אופטיקה עיניים פתח תקווה  – עקבו אחרינו גם באינסטגרם

 

עדן צנוע, פתח תקווה
קרא עוד
"כבר שנים שכל המשפחה שלי מטופלת באופטיקה עיניים בפ"ת. הבדיקה מקיפה ומקצועית והאופטומטריסט שם דגש על כל פרט ומגיע למרשם עם רמת דיוק מופלאה שהעינקה לי איכות ראייה ואיכות חיים טובה יותר. ממליצה בחום לכל אחד להגיע למקון מקצועי והגון"

לתיאום תור לבדיקת ראייה ע"י אופטומטריסט מומחה:

שיחת היכרות ללא התחייבות