אופטיקה עיניים פתח תקווה

אמבליופיה

עין עצלה
תוכן עניינים

מעין עצלה לעין חרוצה – הכל על אמבליופה

המוח והעיניים פועלים יחד כדי לייצר את הראייה. תאים ברשתית העין אחראים על קליטת אור והם הופכים לאותות עצביים. במצב של אמבליופה, או בשמה הנפוץ עין עצלה, איכות הראייה באחת מן העיניים יורדת מפני שהיא לא עובדת כראוי עם המוח. העין עצמה נראית רגילה, אך מסיבות שונות המוח מעדיף לעבוד עם העין השנייה.
זו בעיה שכיחה בקרב כ-3% מהאוכלוסייה, והיא הגורם הנפוץ ביותר ללקות ראייה בקרב ילדים. כשהיא מטופלת בהצלחה בילדות המוקדמת, היא בדרך כלל לא תמשיך לבגרות. לכן חשוב לאבחן אותה מוקדם ככל האפשר.

גורמים

אמבליופה נגרמת מכל מצב שמונע מהעין להתמקד בבירור, כמו למשל פזילה או קטרקט מולד. גורם שכיח לאמבליופה הוא חוסר היכולת של אחת העיניים להתמקד בחדות כמו העין השנייה. כאשר עין אחת סובלת מקוצר או רוחק ראייה, וכמו כן אסטיגמציה. כל אלו מתייחסים ליכולת של העין למקד אור על הרשתית. רוחק ראייה מתרחש כאשר המרחק מהחזית לחלק האחורי של העין קצר מדי, והוא מוביל לקושי להתמקד באובייקטים קרובים. קוצר ראייה מתרחש כאשר העין ארוכה מדי, והוא גורם לעצמים רחוקים להיראות מטושטשים. במקרים של אסטיגמציה, העיניים מתקשות להתמקד בעצמים קרובים ורחוקים בשל צורתם הלא סדירה.

טיפול

מומלץ להתחיל את הטיפול בילדות, וככל שמתחילים את הטיפול מוקדם יותר כך עולה הסיכוי להצלחה. הטיפול כופה על הילד להשתמש בעין החלשה יותר.

איך זה עובד?

טיפול באמצעות רטייה

שימוש ברטייה מעל העין החזקה במשך שבועות עד חודשים, מכריח את העין העצלה להיות פעילה. טיפול זה מגרה את הראייה בעין החלשה ומסייע לחלקים האחראים על הראייה במוח להתפתח באופן מלא יותר. משך הטיפול וכן כמות השעות ביום בה יש לכסות את העין, נקבעים על ידי רופא העיניים. יש לקחת בחשבון שבתחילת הטיפול הילד יתקשה לראות היטב בעין החלשה, לכן תפקידו עשוי להיפגע וכן הוא עשוי להתנהג לטיפול. עם הזמן, ככל שהעין החלשה מתחזקת, גם הילד יסתגל לרטייה.

טיפול באמצעות טיפות אטרופין

טיפות עיניים הנקראות אטרופין ניתנות בעין החזקה על מנת לטשטש זמנית את הראייה, כדי שהילד ישתמש בעין הסובלת מאמבליופה, בעיקר כאשר מתמקדים בעצמים קרובים. מחקרים מצאו כי טיפות אטרופין לעיניים, הניתנות בעין החזקה פעם ביום, הן יעילות כמו טיפול באמצעות רטייה. בדרך כלל, טיפות אטרופין קלות בקרב ההורים וילדיהם.

צרו קשר לייעוץ אישי בנושא אמבליופה – ‏03-903-6100‏

לייעוץ חינם חייגו 03-903-6100
או פנו בטופס:

מאמרים אחרונים
עקבו אחרינו בפייסבוק

אנו זמינים לכל שאלה:

שיחת היכרות ללא התחייבות