אופטיקה עיניים פתח תקווה

קטרקט

קטרקט
תוכן עניינים

קטרקט: בוא נפזר את מסך הערפל

הדרך הפשוטה ביותר לתאר קטרקט היא עכירות בעדשת העין. העדשה אחראית על מיקוד האור לתוך העין, על מנת לאותת למוח "לראות" תמונות. העדשה חייבת לשמור על שקיפותה בכדי למלא את תפקידה כראוי. עם הגיל, העדשה נעשית מעורפלת יותר ויותר, ובכך גורמת לטשטוש ראייה, ראיית לילה לקויה וחוסר יכולת לראות בבירור. למעשה, מבחינה מילולית, פירוש המילה "קטרקט" בלטינית הוא "מפל".

קטרקט הוא מצב בלתי נמנע בתהליך ההזדקנות המביא גם להזדקנות העדשה, אך מלבד זאת, רופאים זיהו מספר גורמים נוספים כגון עישון, חשיפה לשמש, סוכרת, טראומה שנגרמה לעין ומספר תרופות כגון סטרואידים שעשויות לתרום להתפתחות קטרקט.

קטרקט הוא הגורם הנפוץ ביותר המוביל לקשיי ראייה בגיל השלישי. זהו מצב שכיח המופיע בקרב 30% מבני ה-60 ומעלה ואילו בקרב 80% מבני ה-75 ומעלה, ודיווחים אחרונים מראים כי 61% מהסובלים מקטרקט הן נשים, לעומת 39% גברים.
קטרקט לא מסב כאב, והוא לא גורם לעיניים לדמוע או להיראות אדומות. קטרקט בפשוטו משפיע על הבהירות וחדות הראייה. הוא יכול להתרחש באחת מהעיניים או בשתיהן, אך זה אינו מצב מדבק והוא אינו מתפשט מעין אחת לשנייה. כל שינוי בראייה צריך להיות מובא לידיעת רופא המשפחה ורופא העיניים.

התסמינים של קטרקט כוללים:

• ראייה מעורפלת, מטושטשת או עמומה.
• קושי גובר בראייה בחושך.
• רגישות לאור ולבוהק.
• צורך באור בהיר יותר לקריאה ופעילויות אחרות.
• ראיית "הילות" סביב אורות.
• שינויים תכופים במשקפיים או במרשם עדשות מגע.
• דהייה או צהבהבות של צבעים.
• ראייה כפולה בעין אחת.

בשלבים המוקדמים, הסובלים מקטרקט יכולים להיעזר במשקפי קריאה ותאורה טובה יותר כדי לשפר את הראייה שלהם. עם זאת, ככל שהקטרקט מתקדם, התסמינים עשויים להחמיר, והדרך היחידה לטפל בהם היא להסיר את העדשה המעוננת. מדי שנה, מבוצעים בארץ יותר מ-50,000 ניתוחי קטרקט וכ-3 מיליון בארה"ב, ולפיכך הסרת קטרקט היא ההליך הכירורגי הנפוץ ביותר בעולם; כ -75 מיליון בוצעו בשלושת העשורים האחרונים. הסרת קטרקט היא גם אחד ההליכים הכירורגיים המוצלחים ביותר, כאשר למעלה מ -95% מהחולים אינם סובלים מסיבוכים שלאחר הניתוח.

מחקרים טרם הוכיחו כי ניתן למנוע קטרקט או להאט את התקדמותו, אך רופאים סבורים כי יש מספר שיטות העשויות לסייע. ביניהן: ביצוע בדיקות עיניים באופן קבוע, הימנעות מעישון, טיפול בבעיות רפואיות אחרות כגון סוכרת, דיאטה בריאה העשירה בפירות וירקות, מפני שאלו מכילים נוגדי חמצון רבים המסייעים לשמור על בריאות העיניים.

צרו קשר לייעוץ אישי בנושא קטרקט – ‏03-903-6100‏

לייעוץ חינם חייגו 03-903-6100
או פנו בטופס:

מאמרים אחרונים
עקבו אחרינו בפייסבוק

אנו זמינים לכל שאלה:

שיחת היכרות ללא התחייבות