אופטיקה עיניים פתח תקווה

בדיקות לאבחון ומניעה של מחלות עיניים

בדיקת ראיה
תוכן עניינים

במקרים בהם ההיסטוריה הרפואית של המטופל מחייבת בדיקות או כאשר עולים סימנים קליניים או תסמינים המצריכים התייחסות מיוחדת כמו כתמי עיוורון, יש לבצע מספר בדיקות כדי לשלול או לאשש בעיות רפואיות.

מבין הבדיקות הנפוצות:

בדיקת שדה ראייה ממוחשבת

תופעות רבות בעיניים ובמוח יכולות לגרום לאובדן ראייה היקפית ולהפרעות אחרות בראייה. בדיקת שדה ראייה מבוצעת על ידי אנשי מקצוע בתחום העיניים כדי לזהות כתמים עיוורים ופגמי שדה ראייה אחרים, אשר יכולים להוות סימן מוקדם של תופעות אלה. גודל וצורת הכתמים העיוורים עשויים לרמז נוכחות וחומרת מחלות של העין, עצב הראייה או מבנים במוח האחראים על הראייה. הבדיקה מבוצעת כאשר עולה חשש שלמטופל ישנו חוסר מסויים בשדה הראייה שלו, או בקרב מטופלים הסובלים ממחלת הגלאוקומה, מחלת עיניים העלולה לגרום לעיוורון על ידי פגיעה בעצב בחלק האחורי של העין.
ישנם סוגים שונים של בדיקות שדה ראייה, כאשר הנפוצה ביותר היא האמפרי. במהלך הבדיקה מתבקש המטופל להתרכז בנקודת אור קבועה, וללחוץ על כפתור כאשר הוא מזהה בצידי ראייתו אור מהבהב, מבלי להסיט את המבט מהנקודה הקבועה. אזורים שנראים אפורים או שחורים בתוצאות הבדיקה, משקפים אזורים בראייה שהינם מטושטשים או חסרים. אם המטופל סובל מגלאוקומה שאינה מטופלת, אזורים אלה יהפכו לכהים וגדולים יותר.

בדיקת לחץ תוך עיני

בדיקה נוספת המשמשת לבדיקת גלאוקומה, היא בדיקת לחץ תוך עיני. אחת מהשיטות לבדיקת הלחץ בתוך העין עושה שימוש במכשיר הנקרא "טונומטר על של גולדמן", באמצעותו משטיחים בעדינות חלק מקרנית העין, כדי למדוד את הלחץ בצורה עקיפה. המכשיר מורכב על מנורת סדק המאפשרת לרופא לסקור את פנים העין. הלחץ בעין נמדד על ידי כמה כוח נדרש כדי לשטח את הקרנית.

צילום קרקעית העין

צילום קרקעית העין מתעד את הרשתית, הרקמה בעין המתרגמת את התמונות האופטיות שאנו רואים לאותות החשמליים שהמוח שלנו מבין. בדיקה זו נערכת כאשר מתגלים סימנים המעידים שהמטופל לא מצליח להגיע לחדות ראייה מספקת או כאשר ראייתו אינה עקבית בעת בדיקת לוח הראייה (למשל, מצליח לקרוא רק חלק מהאותיות והמספרים באותה השורה). כמו כן, היא מבוצעת בקרב אנשים הסובלים ממצבים רפואיים, כמו חולי גלאוקומה, סוכרתיים ובעלי סוכר גבוה המשפיע על רשתית העין (סיבוך של כלי הדם הנקרא רטינופתיה סוכרתית), וכן בקרב אנשים הסובלים מלחץ דם גבוה עם השלכות על הראייה. במהלך הבדיקה יורחבו האישונים של המטופל, ולאחר מכן יוכל רופא העיניים לאבחן את קרקעית העין ולאסוף מידע רב.

מיפוי קרנית

מיפוי הקרנית הוא כלי אבחון ממוחשב המסייע ליצור מפה תלת מימדית של פני שטח הקרנית. הקרנית (החלון הקדמי של העין) אחראית לכ -70% מכוח המיקוד של העין. במצב תקין, הקרנית קמורה באופן שווה, אבל אם הקרנית שטוחה מדי או קמורה בצורה בלתי אחידה, היא עלולה לפגוע באיכות הראייה. היתרון הגדול ביותר של מיפוי הקרנית היא היכולת לזהות מצבים חריגים שאינם נראים בבדיקות קונבנציונאליות יותר.
יש לבצע את המיפוי במקרים בהם המטופל לא מצליח להגיע לחדות ראייה מספקת במהלך בדיקת הראייה, ו/או
התברר שקיים בעין ליקוי אסטיגמטי גבוה שיכול להעיד על מקרה של קרטוקונוס. בנוסף, ניתן לבצע מיפוי קרנית כאשר מעוניינים ללמוד את הטופוגרפיה וקימור הקרנית לצורך התאמת עדשות מגע. יש לזכור שלא בכל מקרה של התאמת עדשת מגע יש צורך במיפוי, אבל כאשר מתעורר הצורך, ניתן לעשות זאת ולקבל מידע חשוב.

בדיקת OCT

בדיקת OCT (Optical coherence tomography) הינה בדיקת הדמיה לא פולשנית לשימוש בעת חשד או בעת מעקב במחלות הרשתית שבעין. הבדיקה מבוססת על הקרנת גלי אור, היוצרים תמונת חתך של שכבות הרשתית. בדיקת ה OCT מאפשרת לרופא העיניים לאבחן את כל אחת משכבות הרשתית, למפות ולאבחן עובי הרשתית בכל נקודה נדרשת. למעשה המיפוי, האבחון והמדידה באמצעות ה OCT, מספקים לרופא העיניים אבחון חשוב לגבי רשתית העין ונותנים לו כלים לגבי החלטה על תוכנית הטיפול של המטופל במחלת הגלאוקומה, במחלות עיניים כתוצאה ממחלת הסוכרת ובניוון ראיה מרכזית גילי ((AMD ועוד

בין המחלות והתסמונות בהם ניתן לאבחן עם OCT נמנים:

macular hole – חור במקולה (מרכז הראיה ברשתית)
macular pucker – צלקת במקולה
macular edema – בצקת במקולה
glaucoma – מחלה במספר מאפיינים הפוגעת בעצב הראיה
age related macular degeneration (AMD) – ניוון מקולרי תלוי גיל
central serous retinopathy – התעבות של נוזל מתחת לרקמת הרשתית באזור המקולה
diabetic retinopathy – ניוון הרשתית ודימומים כתוצאה ממחלת הסוכרת
vitreous traction – הפרדות זגוגית העין הצמודה לרשתית העלולה לגרום לקרע ברשתית העין

היות ובדיקת OCT נעשית על ידי גלי אור החודרים לעין מחלקה הקדמי, הרי שקטרקט במצב מתקדם (טרם ניתוח) או במצב של דימומים בזגוגית העין, לא יאפשרו לבצע את הבדיקה כלל או באופן חלקי.

ראה קישור למאמר מפורט בנושא: הכול אודות בדיקות ראייה ומחלות עיניים של הגיל השלישי

לייעוץ חינם חייגו 03-903-6100
או פנו בטופס:

מאמרים אחרונים
עקבו אחרינו בפייסבוק

אנו זמינים לכל שאלה:

שיחת היכרות ללא התחייבות