אופטיקה עיניים פתח תקווה

בדיקות לאבחון ומניעה של מחלות עיניים

בדיקת ראיה
תוכן עניינים

במקרים בהם ההיסטוריה הרפואית של המטופל מחייבת בדיקות או כאשר עולים סימנים קליניים או תסמינים המצריכים התייחסות מיוחדת כמו כתמי עיוורון, יש לבצע מספר בדיקות כדי לשלול או לאשש בעיות רפואיות.

מבין הבדיקות הנפוצות:

בדיקת שדה ראייה ממוחשבת

תופעות רבות בעיניים ובמוח יכולות לגרום לאובדן ראייה היקפית ולהפרעות אחרות בראייה. בדיקת שדה ראייה מבוצעת על ידי אנשי מקצוע בתחום העיניים כדי לזהות כתמים עיוורים ופגמי שדה ראייה אחרים, אשר יכולים להוות סימן מוקדם של תופעות אלה. גודל וצורת הכתמים העיוורים עשויים לרמז נוכחות וחומרת מחלות של העין, עצב הראייה או מבנים במוח האחראים על הראייה. הבדיקה מבוצעת כאשר עולה חשש שלמטופל ישנו חוסר מסויים בשדה הראייה שלו, או בקרב מטופלים הסובלים ממחלת הגלאוקומה, מחלת עיניים העלולה לגרום לעיוורון על ידי פגיעה בעצב בחלק האחורי של העין.
ישנם סוגים שונים של בדיקות שדה ראייה, כאשר הנפוצה ביותר היא האמפרי. במהלך הבדיקה מתבקש המטופל להתרכז בנקודת אור קבועה, וללחוץ על כפתור כאשר הוא מזהה בצידי ראייתו אור מהבהב, מבלי להסיט את המבט מהנקודה הקבועה. אזורים שנראים אפורים או שחורים בתוצאות הבדיקה, משקפים אזורים בראייה שהינם מטושטשים או חסרים. אם המטופל סובל מגלאוקומה שאינה מטופלת, אזורים אלה יהפכו לכהים וגדולים יותר.

בדיקת לחץ תוך עיני

בדיקה נוספת המשמשת לבדיקת גלאוקומה, היא בדיקת לחץ תוך עיני. אחת מהשיטות לבדיקת הלחץ בתוך העין עושה שימוש במכשיר הנקרא "טונומטר על של גולדמן", באמצעותו משטיחים בעדינות חלק מקרנית העין, כדי למדוד את הלחץ בצורה עקיפה. המכשיר מורכב על מנורת סדק המאפשרת לרופא לסקור את פנים העין. הלחץ בעין נמדד על ידי כמה כוח נדרש כדי לשטח את הקרנית.

צילום קרקעית העין

צילום קרקעית העין מתעד את הרשתית, הרקמה בעין המתרגמת את התמונות האופטיות שאנו רואים לאותות החשמליים שהמוח שלנו מבין. בדיקה זו נערכת כאשר מתגלים סימנים המעידים שהמטופל לא מצליח להגיע לחדות ראייה מספקת או כאשר ראייתו אינה עקבית בעת בדיקת לוח הראייה (למשל, מצליח לקרוא רק חלק מהאותיות והמספרים באותה השורה). כמו כן, היא מבוצעת בקרב אנשים הסובלים ממצבים רפואיים, כמו חולי גלאוקומה, סוכרתיים ובעלי סוכר גבוה המשפיע על רשתית העין (סיבוך של כלי הדם הנקרא רטינופתיה סוכרתית), וכן בקרב אנשים הסובלים מלחץ דם גבוה עם השלכות על הראייה. במהלך הבדיקה יורחבו האישונים של המטופל, ולאחר מכן יוכל רופא העיניים לאבחן את קרקעית העין ולאסוף מידע רב.

מיפוי קרנית

מיפוי הקרנית הוא כלי אבחון ממוחשב המסייע ליצור מפה תלת מימדית של פני שטח הקרנית. הקרנית (החלון הקדמי של העין) אחראית לכ -70% מכוח המיקוד של העין. במצב תקין, הקרנית קמורה באופן שווה, אבל אם הקרנית שטוחה מדי או קמורה בצורה בלתי אחידה, היא עלולה לפגוע באיכות הראייה. היתרון הגדול ביותר של מיפוי הקרנית היא היכולת לזהות מצבים חריגים שאינם נראים בבדיקות קונבנציונאליות יותר.
יש לבצע את המיפוי במקרים בהם המטופל לא מצליח להגיע לחדות ראייה מספקת במהלך בדיקת הראייה, ו/או
התברר שקיים בעין ליקוי אסטיגמטי גבוה שיכול להעיד על מקרה של קרטוקונוס. בנוסף, ניתן לבצע מיפוי קרנית כאשר מעוניינים ללמוד את הטופוגרפיה וקימור הקרנית לצורך התאמת עדשות מגע. יש לזכור שלא בכל מקרה של התאמת עדשת מגע יש צורך במיפוי, אבל כאשר מתעורר הצורך, ניתן לעשות זאת ולקבל מידע חשוב.

בדיקת OCT

בדיקת OCT (Optical coherence tomography) הינה בדיקת הדמיה לא פולשנית לשימוש בעת חשד או בעת מעקב במחלות הרשתית שבעין. הבדיקה מבוססת על הקרנת גלי אור, היוצרים תמונת חתך של שכבות הרשתית. בדיקת ה OCT מאפשרת לרופא העיניים לאבחן את כל אחת משכבות הרשתית, למפות ולאבחן עובי הרשתית בכל נקודה נדרשת. למעשה המיפוי, האבחון והמדידה באמצעות ה OCT, מספקים לרופא העיניים אבחון חשוב לגבי רשתית העין ונותנים לו כלים לגבי החלטה על תוכנית הטיפול של המטופל במחלת הגלאוקומה, במחלות עיניים כתוצאה ממחלת הסוכרת ובניוון ראיה מרכזית גילי ((AMD ועוד

בין המחלות והתסמונות בהם ניתן לאבחן עם OCT נמנים:

macular hole – חור במקולה (מרכז הראיה ברשתית)
macular pucker – צלקת במקולה
macular edema – בצקת במקולה
glaucoma – מחלה במספר מאפיינים הפוגעת בעצב הראיה
age related macular degeneration (AMD) – ניוון מקולרי תלוי גיל
central serous retinopathy – התעבות של נוזל מתחת לרקמת הרשתית באזור המקולה
diabetic retinopathy – ניוון הרשתית ודימומים כתוצאה ממחלת הסוכרת
vitreous traction – הפרדות זגוגית העין הצמודה לרשתית העלולה לגרום לקרע ברשתית העין

היות ובדיקת OCT נעשית על ידי גלי אור החודרים לעין מחלקה הקדמי, הרי שקטרקט במצב מתקדם (טרם ניתוח) או במצב של דימומים בזגוגית העין, לא יאפשרו לבצע את הבדיקה כלל או באופן חלקי.

ראה קישור למאמר מפורט בנושא: הכול אודות בדיקות ראייה ומחלות עיניים של הגיל השלישי

לייעוץ חינם חייגו 077-8050740
או פנו בטופס:

מאמרים אחרונים
עקבו אחרינו בפייסבוק

אנו זמינים לכל שאלה:

בס"ד

איכות וחדות הראיה כבר מהרגע הראשון!
מולטיפוקל איכותי ופתרון אמיתי!
עדשות בליטוש דיגיטלי אחורי המעניקות חדות ראיה מקסימלית!
*עדשות איכות תוצרת גרמניה
*ציפויים ופילטרים יחודיים
*חברי קופ"ח כללית, מכבי, מאוחדת ולאומית ייהנו מ-600 ₪ הנחה
על כל מסגרות הראיה באופטיקה!

מגיע לך ייעוץ חינם להתאמת פתרון בול בשבילך!

בס"ד

Liraz Limmer
Liraz Limmer
09/09/2023
ללא מילים! יהודה איש מקצוע יחיד ומיוחד במינו! הגעתי לבדיקה שגרתית שהתבררה כמשנה סדרי עולם. בזכות הבדיקה היסודית והמקצועית שערך יהודה הותאמו למידותיי בצורה נכונה ומדוייקת עדשות ראייה איכותיות ביותר עם אופטיקה שנכונה לי. יהודה השקיע בבדיקתי זמן לא מבוטל השמור רק לבעלי מקצוע מסורים וערכיים שטובת הלקוח בלבד לנגד עיניו. מיום קבלת המשקפיים שהגיעו במהירות רבה, אני נהנת מאוד להרכיבם וראייתי טובה יותר ורגועה יותר. הכל בזכות הדיאגנוזה הנכונה וההתאמות הנכונות שבוצעו. יהודה אין כמוך המשך לעשות טוב לבני אדם! ישר כח ושנה טובה!
ורדה אזולאי
ורדה אזולאי
14/08/2023
קניתי אצל יהודה היקר משקפיים (רגילות) בהתאמה אישית וכאבי הראש פשוט הפסיקו!!! לפני שיהודה מוכר משקפיים הוא עושה בדיקה מעמיקה שרק הוא יודע לעשות (לפעמים בדיקה שעורכת שעה) ואז ממליץ איזה מספר וצילינדר לקחת. נוסף על זה, הוא עומד על כך שלא רק תראו טוב אלא שגם הראייה שלכם תהיה נוחה לעיניים ושלא תתעייפנה בקריאה ארוכה. כל זה נוסף על כל הפיצ'רים הקיימים רק אצלו. מומלץ מאוד!!
אודיה כחלון
אודיה כחלון
13/08/2023
נשבו לי המשקפיים הלכתי ליהודה ביקשתי תיקון ויהודה הזמין את החלק השבור תוך כדי שמזהיר את החברה שיביא את החלק בצורה איך שהוא רוצה שלא ישבר ותוך יום הכול הסתדר משקפיים חדשות וכל זה היה יום חמישי אבל במוצ"ש הילד שבר לי את המשקפיים וחזרתי יום ראשון ויהודה הזמין לי שוב חלק חדש(רק בצד השני)אבל הפעם החברה סיפקה חלק שבור!, כאשר יהודה הרכיב לי את החלק הוא ישר הבין שהוא הוא שבור התקשר לחברה ואמר להם "הלקוח שלי צריך לקבל הטוב ביותר ואני לא מוכן שתספקו לי מוצרים שבורים תזמינו לי חלק חדש וטוב" היופי בכל הסיפור שבאמת לא שמים לב לחלק השבור ומוכר אחר היה דחוף לי את החלק בראש קטן ושלום על ישראל יהודה יצאת צדיק!!!! כל הכבוד זה אדם עם אמון ושווה לחזור ולקנות ממנו שוב
לימור יונגר
לימור יונגר
11/08/2023
יהודה תיקן לי את משקפי השמש, היה מקצועי ואדיב מאד
akiva bd
akiva bd
07/08/2023
תודה רבה ליהודה מאופטיקה עיניים. אחלה שרות, עבודה יסודית, בהחלט מפתיע. הזמנתי משקפי מולטיפוקל, עכשיו קיבלתי אותם ורואה מצויין מהרגע הראשון. שוב תודה רבה. ממליץ מכל הלב.
larisa slobodkin
larisa slobodkin
06/08/2023
Оптика очень хорошая, такой же хороший оптометрист. 👍 Заказала ещё одни очки и осталась довольна. Спасибо большое
ראובן בלצינסקי
ראובן בלצינסקי
06/08/2023
בדיקת ראיה מקצועית ומקיפה, עכשיו קיבלתי את המולטיפוקל החדשות שלי ורואה מצויין מהרגע הראשון. ממליץ בחום.
אספי יצחקי
אספי יצחקי
09/07/2023
שירות מעולה , יחס אישי ללא תחרות .בדיוק מה שחיפשתי . מקצועיות ללא פשרות
משה מקס
משה מקס
06/07/2023
הגענו אשתי ואני לאופטיקה דרך חיפוש רב של חנויות אופטיקה שמתמחות במולטיפוקל באינטרנט. מאד שמח שבחרנו באופטיקה זו. עברנו שנינו ע"י יהודה הבעלים בדיקת ראיה מרשימה, מושקעת ויוצאת מן הכלל, והזמנו שנינו משקפי מולטיפוקל. לפני יומיים קיבלנו אותם ושנינו מאד מרוצים מחדות ובהירות הראייה. ממליצים בחום רב!
yafa davda
yafa davda
03/07/2023
הגעתי לאופטיקה עיניים דרך פייסבוק, קיבלתי יחס מעולה. הכי חשוב להדגיש שהאופטומטריסט בעל ידע רב ועם סבלנות רבה בלשרת את הלקוח. עכשיו קיבלתי את משקפי המולטיפוקל החדשים שלי ורואה מצויין וברור כבר מהרגע הראשון בלי שאצטרך להסתגל. ממליצה מאוד.

לקוחות מרוצים מספרים:

שיחת היכרות ללא התחייבות